polip na zatoce klinowej

"O szlachetne zdrowie! Ile cię trzeba cenić..."

Moderatorzy: arturro, dana_meadbh, asocko, hudyjan

polip na zatoce klinowej

Postprzez AGA » 2007-07-24, 15:44

Słuchajcie wykonałam KT głowy i okazało się,ze mam w odrębie zatoki klinowej polip o sr1 cm.Troche juz na ten temat poczytałam,terz wiem od czego mam bóle głowy i ciągły katar.Czy ktoś moze mi cos wiecej o tym powiedziec?Co mam teraz dalej robic?zgłosić się do laryngologa?
AGA
Sympatyk

Postprzez gabriela » 2007-07-24, 18:02

Polip w zatokach przynosowych to chyba nic strasznego, ale może bardzo uprzykrzyć życie, myślę więc tak jak i Ty - że wpierw dobry laryngolog, od razu uderzaj do kliniki,później ewentualna decyzja o chirurgicznym usunięciu polipa, nie obawiaj się- to tylko jeden polip a metody usuwania dużo bezpieczniejsze niż kiedyś, gra warta świeczki w przypadku uporczywych bólów głowy.
......i kiedy przyjdą dni deszczowe, naucz się przechodzić między kroplami
gabriela
-# JUNIOR ADMIN

polip na zatoce klinowej

Postprzez dianusia » 2007-09-23, 13:18

Aga!!! Mam to samo co na to twoi lekarze. Daj znać. Bardzo mi na tym zależy.
dianusia

polip

Postprzez aga » 2007-09-25, 21:29

Witam wszystkiego dowiem się w pazdzierniku-wtedy dam znać.Pozdrawiam
aga

Re: polip

Postprzez dianusia » 2007-09-26, 10:02

Dziękuję Aga,że się odezwałaś. Ja mam prywatną wizytę również w październiku w Poznaniu. Bardzo mnie niepokoją te niby polipy w zatoce klinowej, gdyż obawiam się operacji w związku z kruchością moich naczyń krwionośnych i ogólną nerwicą. Przez straszenie laryngologa, który skierował mnie do szpitala - a limity wyczerpane na ten rok - rozchorowałam się. Ale nic to, co ma być to będzie. Głową muru nie przebiję. Staram się nie myśleć za dużo na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.
dianusia

Re: polip

Postprzez dianusia » 2007-10-26, 12:23

Cześć Aga! Ja również jestem po wizycie u dwóch lekarzy specjalistów i oboje stwierdzili, że to stan zapalny błony śluzowej zatoki klinowej i że to są dwa torbiele, które jak na razie nie wymagają usunięcia. Jeżeli nie będą się powiększać to trzeba je zostawić w spokoju. A więc jestem spokojna. Ty Aga informuj co z Tobą dalej się będzie działo. Czy u Ciebie na pewno trzeba robić operację? I czy to polip? Życzę zdrowia i trzymam za Ciebie kciuki!
dianusia

Postprzez AGA » 2007-10-27, 16:28

Tak u mnie jest to napewno polip,nastepne zdjęcia KT-zatok przynosowych w grudniu i kolejna wizyta w Juraszu i zobaczymy co dalej. Dam znać .pozdrawiam
AGA
Sympatyk

Postprzez resa » 2007-10-27, 21:56

AGA napisał(a):wiem od czego mam bóle głowy i ciągły katar.Czy ktoś moze mi cos wiecej o tym powiedziec?

dianusia napisał(a):Ja również jestem po wizycie u dwóch lekarzy specjalistów i oboje stwierdzili, że to stan zapalny błony śluzowej zatoki klinowej

Faktycznie uporczywy katar, zmęczenie, ogólne rozbicie, nawet gorączka są najczęstszymi objawami zapalenia zatok. Głównym jednak objawem jest rozpierający ból głowy, a konkretnie tych miejsc, gdzie zlokalizowane są zatoki: czoło, policzki, szczęki, a nawet zęby czy wierzchołek głowy. Ból nasila się przy pochylaniu się, podnoszeniu przedmiotów oraz podczas kaszlu. I to właśnie on mobilizuje do odwiedzenia specjalisty, bo trzeba wiedziec, że nieleczone zatoki mogą powodować niebezpieczne następstwa. Przyczyną chorych zatok również oprócz przeziębienia i grypy, mogą być również reakcje alergiczne, gdzie równie często dochodzi do niedrożności nosa, a także chore zęby.
Zapalenia zatok dzieli się na ostre, nawracające i przewlekłe. Te pierwsze, jeżeli nie zostaną opanowane, mogą przerodzić się w przewlekłe zapalenie zatok, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo powikłań chorobowych. Zarówno przewlekłe, jak i nawracające ostre zapalenia mogą świadczyć o nienaturalnych czynnikach anatomicznych, takich jak np. skrzywienie przegrody nosa, polipach, zmianach pourazowych czy nieżytach nosa.

AGA napisał(a): mam w odrębie zatoki klinowej polip o sr1 cm.

Zatoka klinowa znajduje się pomiędzy oczami, tylnie w stosunku do nosa, leży na podstawie czaszki, a procesy zapalne dotyczące tej zatoki są niezwykle groźne i mogą zdaniem lekarzy przenosić się na opony mózgu i tkankę mózgową. Polip to guzowaty twór patologiczny wyrastający z błon śluzowych wysłanych nabłonkiem gruczołowym, w zatokach jest patologicznym naroślem błony śluzowej. Przy dużych rozmiarach może tak wypełnić jamę zatoki, aż zablokuje ich ujście i drożność. W stosunku do polipów nosa, traktowanych jako synonim polipowatego zapalenia zatok pojawiły się ostatnio nowe dane patogenetyczne. Uszkodzenia nabłonka i rozrost form polipowatych jest powodowany wydzielaniem przez eozynofile (stanowią one naciek tkanki polipów) substancji toksycznych i rodników nadtlenkowych. Jeśli zostaje ustalony czynnik etiologiczny powstania polipów, stosuje się leczenie zachowawcze, a interwencja wyłącznie chirurgiczna, której celem jest tylko usuniecie polipa nie jest dobrym rozwiązaniem.
Leczenie operacyjne polipów jest wskazane, jeśli nie uzyskuje się poprawy pomimo prawidłowo zastosowanego leczenia zachowawczego, poprawa po takim leczeniu nie jest trwała i stwierdza się nawrót oraz kiedy istnieją uwarunkowania anatomiczne, któe sprzyjają utrzymywaniu się przewlekłego zapalenia błony sluzowej w tym miejscu. Zabiegiem chirurgicznym usuwającym polipy jest polipektomia, która może być wykonana w znieczuleniu miejscowym. jednak po tym zabiegu zdarzają sie nawroty i raczej powinno się go przeprowadzać jako zabieg przygotowawczy przed przeprowadzeniem właściwej operacji. Takim zabiegiem jest ethmoidektomia wewnątrznosowa z zastosowaniem urzadzeń optycznych lub mikroskopu operacyjnego. Istotą tej operacji nie jest wyłącznie usunięcie polipa czy wyczyszczenie zmienionej chorobowo błony śluzowej nosa, ale poprzez szerokie struktur zatok wpływa ona na eliminację procesu zapalnego błony śluzowej nosa i jej regenerację. Warunkiem pomyślnego wyniku leczenia operacyjnego polipów zatok jest systematyczna kontynuacja leczenia zachowawczego, które powinno być odpowiednio dobrane.

AGA napisał(a):,nastepne zdjęcia KT-zatok przynosowych w grudniu

Nie martw się Aga, będzie dobrze i być może obejdzie się bez zabiegu. A tymczasem masz napewno przepisane leki, które mogą zmniejszyć masę polipa.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Postprzez AGA » 2007-10-29, 11:03

Dziekuje za informacje.Wszystko się zgadza mam krzywą przegrode nosową a leków mi nie przepisano.pozdrawiam

[ Dodano: 2007-10-29, 13:07 ]
Od niedawna mam kotka i chyba jestem na niego uczulona,bo ciągle psikam,tagze chyba mam reakcje alergiczne.Musze porobić sobie testy.
AGA
Sympatyk

Postprzez resa » 2007-10-29, 12:23

AGA napisał(a):Od niedawna mam kotka i chyba jestem na niego uczulona,bo ciągle psikam,tagze chyba mam reakcje alergiczne.Musze porobić sobie testy.

Nawiązując do Twojego problemu, niedawno jak wczoraj lekarz dyżurujący, do którego zmuszona byłam się udać z moją córką, wyjaśnił dokładnie przyczynę jej bólów głowy i ostrego bólu ucha. Otóż ponieważ jest astmatykiem, dość długie stosowanie jednego z leków okazało się już niedość skuteczne, co spowodowało pojawienie się stanu zapalnego w zatokach, który powodował bóle głowy i uszu. Trzeba było zmienić jeden z leków oraz wdrożyć dodatkowe leczenie, aby zapobiec dalszym powikłaniom.
Aga, koniecznie powinnaś wziąć skierowanie do alergologa, który napewno pokieruje Cię do wykonania testów alergicznych, a może także zleci wykonanie innych badań, bo nieleczona alergia prowadzi nie tylko do przewlekłego zapalenia zatok, ale przede wszystkim do niebezpiecznej astmy. Tym bardziej, ze laryngolog nie przepisał Ci żadnych leków.

AGA napisał(a):mam krzywą przegrode nosową

Skrzywienie przegrody występuje prawie u 90% populacji. Jednak tylko w niewielkim odsetku skrzywienie jest wskazaniem do operacji. Jest ono wyraźniejsze, gdy na skrzywienie przegrody nosowej nakładają się zmiany obrzękowe nosa, powstałe w wyniku zapalenia alergicznego błony śluzowej.
..."Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem"...
resa
well-wisher

Powrót do O zdrowiu - ogólnie