Frakcja wyrzutowa lewej komory

Badania, które należy wykonywać przy ZM

Moderatorzy: arturro, dana_meadbh, asocko, hudyjan

Frakcja wyrzutowa lewej komory

Postprzez smuklaewa » 2011-12-07, 21:52

Dzisiaj robiłam kontrolne echo i wyszła mi powiększona lewa komora serca z frakcją wyrzutową 45%.W styczniu mam zleconą scyntygrafię serca,bo moja pani doktor łączy to z dość znaczna arytmią serca jaka mnie ostatnio nęka :-) .Robię echo od siedmiu lat 2x w roku i zawsze miałam 68%,58% czyli bardzo dobrze,teraz jestem trochę zmartwiona tym wynikiem,choć czuję się wyjatkowo dobrze.Aorte mam 2,6 cm na łuku ,wstępująca 3,4 cm czyli też dobrze.
Jak tam u was z frakcją????
„Znam takie Kocham Cię, które sprawia że istnieję”
smuklaewa
smile with me

Postprzez Gosieńka » 2011-12-08, 00:23

Nie za bardzo wiem co to jest ale na pewno lewą komorę to i ja mam zwykle powiększoną. W sumie ostatnio wyszło w rentgenie że powiększoną mam prawą więc już nie wiem - może obie? ;-) Ale w tych frakcjach to już się nie orientuję.
Carpe diem!
Gosieńka
VIP

Postprzez smuklaewa » 2011-12-08, 00:52

Frakcja wyrzutowa i jej znaczenie

Fakcja wyrzutowa i jej znaczenie – (EF – ejection fraction) – jeden z kluczowych parametrów określających prawidłowe funkcjonowanie serca jako pompy. Oznacza ilość krwi, która jest wypompowana z lewej komory serca w trakcie jednego skurczu. Nigdy nie jest to cała objętość krwi znajdująca się w komorze. U zdrowych osób w trakcie jednego skurczu wartość ta wynosi 50-75%. Im niższa jest wartość frakcji wyrzutowej, tym gorsza wydolność serca.

FRAKCJA WYRZUTOWA

50 – 75%

36 – 49%

poniżej 35%

Czynność skurczowa serca w normie

Czynność skurczowa serca umiarkowanie obniżona

Czynność skurczowa serca istotnie obniżona

Wielkość frakcji wyrzutowej powyżej 50% oznacza całkowitą sprawność serca i prawidłowe zaopatrzenie wszystkich narządów w tlen i substancje odżywcze w każdych warunkach. Umiarkowanie obniżona kurczliwość serca z frakcją wyrzutową między 36-49% wskazuje na wyraźne uszkodzenie serca, ale nie ograniczające w sposób dramatyczny normalnego funkcjonowania chorego. Frakcja wyrzutowa poniżej 35% oznacza poważne uszkodzenia mięśnia serca, często z objawami nasilonej niewydolności serca, a przede wszystkim oznacza zwiększone ryzyko występowania groźnych dla życia arytmii komorowych i nagłej śmierci sercowej.

Wielkość frakcji wyrzutowej określa się najczęściej w trakcie badania echokardiograficznego.
smuklaewa
smile with me

Postprzez czarna » 2011-12-08, 14:23

ECHO
LK 38mm, LP 31mm, PK 20mm, Ao 26/31 TŚLK: 9mm, MPK 8mm
Zast.mitralna: płatki nieco pogrubiałe
Zast.aortalna: płatki brzeżnie pogrubiałe
Zast.płucna: przepływ płucny 0,68m/s ACT 148ms+ IP, EF 58-60%

Holter
Z badania holtera wyszło że miałam 2 przedwczesne pojedyncze pobudzenia komorowe i 27 przedwczesnych pobudzeń nadkomorowych.

Wczoraj byłam na wizycie u nowego kardiologa stwierdził że na razie nie muszę mieć badania Echa bo nic się nie dzieje :roll: ale ja ostatnio miałam to badanie w 2009 roku to chyba dość sporo czasu minęło i chyba powinnam nieć powtórzone to badanie :-/
...żyj tak abyś każdego wieczoru mógł powiedzieć to był udany dzień...
czarna
Stały bywalec

Postprzez Paweł » 2011-12-08, 15:28

prawie każdy ma powiększoną lewą komorę i małą niedomykalność . Dopuki w opisie nie pojawiają się przymiotniki stopniujące typu : istotne , znaczne , duże , to nic takiego . Dodatkowo serce to taki organ ,że jak z nim coś nie halo to nie sposób tego nie zauważyć .
przykład jeśli dwa lata temu wbiegaliście bez wysiłku na 4 piętro , a teraz z trudem wchodzicie na drugie to niedobrze ... Ja mam zdrowe serce , wbiegam do siebie na 6 piętro ...
czarna napisał(a):Ao 26/31
-- to jest najistotniejsze i idealnie w normie . A echo musisz robić raz na rok , jeśli lekarz mówi inaczej , to albo chce Cię tym uspokoić , no albo nie wie co mówi - w tym drugim przypadku zmień koniecznie kardiologa . Wszyscy nieźli kardiolodzy u jakich się leczyłem to były kobiety . Może to przypadek , a może kobieca specjalizacja , bo wszyscy chirurdzy z kolei , poza jednym wyjątkiem , to byli faceci , ale anestezjolodzy , na powrót prawie same kobiety , to taka ciekawostka . :lol:
Paweł
VIP

Postprzez smuklaewa » 2011-12-08, 15:34

Paweł napisał(a):przykład jeśli dwa lata temu wbiegaliście bez wysiłku na 4 piętro , a teraz z trudem wchodzicie na drugie to niedobrze .
Rok temu bez trudu wybiegałam i teraz tak samo wybiegam :-) ,a frakcja mi się zmniejszyła.Lewą komorę mam powiększoną zawsze,choć były wymiary w dwóch echach idealne.... :mrgreen:
smuklaewa
smile with me

Postprzez czarna » 2011-12-08, 15:36

Paweł ja się leczę w Poznaniu tak jak pisałam ale niestety odwołali wizytę z powodu choroby mojej lekarki więc poszłam do innego, facet jest w porządku 'zna się na marfanach' a z tym Echem to może moja wina :-/ bo nie mówiłam kiedy było ostatnie badanie no ale oglądał moje papiery myślałam że doczytał.. :roll: Za niedługo wizyta w Poz napewno moja Pani Doktor skieruje mnie na Echo :lol:
czarna
Stały bywalec

Postprzez Paweł » 2011-12-08, 16:03

czarna napisał(a):Paweł ja się leczę w Poznaniu

tak , tak , wiem , ja Ciebie w ogóle chyba kojarzę ze zdjęcia , taka wysoka brunetka Agnieszka ? Poznań piękne duże miasto , podobnie jak Wrocław , znane z b. dobrych ośrodków kardiochirurgicznych i naczyniowych (jak by co , ale mam nadzieję , że nico ). :-D
Służę jakbym mógł w czymś pomóc , że niewiele mogę , i to jest prawdopodobnie nieaktualne to inna rzecz :-D , ale Wiesz , jak to mówią "co dwie głowy to nie jedna " czasem rozmawiam przez skype ( pawel_krystyna ) z chorymi , dokładnie ostatnio pomogłem starszemu panu , księdzu . Znaczy on był przed zabiegiem i chciał się dopytać o kilka spraw , mam nadzieję , że go uspokoiłem , z nim skończyło się zresztą dobrze , pozdrawiam .
Ostatnio edytowano 2011-12-08, 16:10 przez Paweł, łącznie edytowano 1 raz
Paweł
VIP

Postprzez czarna » 2011-12-08, 16:08

no tak brunetka :oops: ze zdjęcia mówisz możliwe Ewcia chyba jakieś wstawiła na którym jesteśmy w Gdańsku to było, szkoda że Ty nie dotarłeś.. szczerze myślałam że poznam więcej osób :roll:
czarna
Stały bywalec

Postprzez Paweł » 2011-12-08, 16:13

hej jest 21 wiek , można to nadrobić w każdej chwili jeśli tylko masz kamerkę i mikrofon do komputera (ja mam laptop ) . ;-)
Paweł
VIP

Postprzez czarna » 2011-12-08, 16:16

no tak ale to nie to samo... :-/ lepiej w realu się spotkać gdzieś pójść miło spędzić czas :mrgreen: a nie tam wciąż przed tym kompem :roll:
czarna
Stały bywalec

Postprzez Paweł » 2011-12-08, 16:21

czarna napisał(a):no tak ale to nie to samo...

no pewnie , nie stresuj się . Spokojnie mamy czas ... pozdrawiam , dbaj i uważaj na siebie , dużo zdrówka życzę . hej . :-D
Paweł
VIP

Postprzez czarna » 2011-12-08, 16:28

no dzięki dzięki :mrgreen: i wzajemnie
P.S. nie stresuję się :-P
a laptopa też mam więc można kiedyś pogadać :lol:

[ Dodano: 2011-12-08, 14:49 ]
właśnie byłam w galerii i są tam też foty z tego naszego spotkania z Warszawy jak byliśmy u Gosieńki i Artura :mrgreen: miło powspominać :->
czarna
Stały bywalec

Postprzez asocko » 2011-12-09, 21:45

Hej Ewcia! Z tego co piszesz, to 48% to prawie dolna norma. :mrgreen: Tylko problem w wyraźnej różnicy w kontekście poprzednich wyników... Ja bym pewnie powtórzyła badanie. Może latka lecą?! <przytul>
Twoje życie jest takie, jakie są Twoje myśli.
asocko
VIP

Postprzez smuklaewa » 2011-12-10, 00:06

Nie o latka chodzi....mam dużą arytmię i to jest najprawdopodobniej powodem.Są ludzie dużo starsi,a frakcję wyrzutową maja na granicy 60%,po co powtarzać jak dopiero robiłam echo na najbardziej nowoczesnym sprzęcie u wspaniałej kardiolog ,która mnie prowadzi i zna od poczatku mojej choroby. :-)
smuklaewa
smile with me

Następna strona

Powrót do Badania